15 maja - Dzień Niezapominajki oraz Międzynarodowy Dzień Rodzin

Wydarzenia » 15 maja - Dzień Niezapominajki oraz Międzynarodowy Dzień Rodzin

Niepozorny, a jednocześnie przykuwający naszą uwagę kwiatek o pięknej niebieskiej barwie, z żółtym oczkiem pośrodku. Jest często żywym wspomnieniem dzieciństwa, nieodłącznym elementem polskiej łąki. Rośnie na wielu kontynentach, obok niebieskich spotkać możemy jeszcze niezapominajki w kolorze różowym i białym W Polsce często nazywana jest niezabudką. Dzień Polskiej Niezapominajki jest to święto przyrody, obchodzone corocznie15 maja, które ma na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Obchody Dnia Niezapominajki zainicjował redaktor I Programu Polskiego Radia Andrzej Zalewski, a po raz pierwszy odbyły się w 2002 roku.

Wiersz Marii Konopnickiej pt. „Niezapominajki”

Niezapominajki

to są kwiatki z bajki!

Rosną nad potoczkiem,

patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,

Śmieją się cichutko

I szepcą mi skromnie:

„Nie zapomnij o mnie”.

15 maja obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Rodzin, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat potencjału i wyzwań związanych z życiem rodzinnym.

NIE ZAPOMNIJ O MNIE, czyli polskie „walentynki” - uczcijmy Dzień Niezapominajki przypomnieniem sobie o tych, o których nie pamiętamy w codziennej bieganinie, może zrobimy im małą niespodziankę? Oto kilka propozycji:

• Niezapominajkowe albumy pamięci
  • Kartki z niezapominajką
  • Zakładka do książki
  • Amulety z roślin
  • Niezapominajka-przypominacz
  • Niezapominajkowy liścik na każdą okazję i bez okazji
  • Powiedz komuś coś miłego – darmowe komplementy
  • Niezapominajka - strażniczka przyrody/ogrodu

Dokładny opis wykonania, gotowe szablony z możliwością wydruku znajdują się w pakiecie edukacyjnym „Dzień Niezapominajki”, który znajdziecie Państwo pod linkiem:

Poleca: Ewa Jamróz