Polecamy » Czytaj z Molikiem

Czytamy razem z Molikiem

Nasze przedszkole bierze udział w konkursie „Czytaj z Molikiem” na najbardziej rozczytane przedszkole w Gminie Wieliczka, którego organizatorem jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.

Na specjalnej Molikowej Planszy  należy zebrać, w jak najkrótszym terminie  wszystkie elementy puzzli. Kolejne części  pozyskuje się poprzez wypożyczenie książeczek dla dzieci w systemie jeden puzzel  za jedną przeczytaną książkę. Jednorazowo  można wypożyczyć cztery książki. Grupa Smerfów  z dużym zapałem wybrała się więc do pobliskiej Biblioteki aby założyć konto czytelnicze i wypożyczyć pierwsze książki. Przy okazji dzieci zapoznały się z działem literatury dziecięcej oraz sposobem wypożyczania książek. Każda z czytanych w przedszkolu  kolejnych pozycji jest okazją do rozmowy na temat przygód bohaterów, wyciągnięcia właściwych wniosków czy wykonywania ilustracji, które następnie zbierane są w jeden album. Jak pisze Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewskaw książce „Wychowanie przez czytanie”: codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny, społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.(…) Dziecko, któremu codziennie czytamy czuje się ważne i kochane (…)Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem.

Dlatego Drodzy Rodzice prosimy Was, czytajcie  swojemu dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

Tekst: Ewa Jamróz

Zdjęcia: Katarzyna Kara, Ewa Jamróz