Dni Zdrowej Żywności

Polecamy » Dni Zdrowej Żywności

Zgodnie z założeniami Rocznego Planu Pracy Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich, w miesiącu marcu w poszczególnych grupach odbyły się Dni Zdrowej Żywności. W tych dniach głównym celem zajęć było kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Krasnalki, Smerfy i Tygryski od samego rana gromadziły swoje ulubione warzywa i owoce. Zanim jednak przystąpiły do przygotowywania zdrowych posiłków uczestniczyły w pogadance nt. konieczności codziennego spożywania warzyw i owoców. Dzieci poznały podstawowe zasady zdrowego odżywiania na przykładzie piramidy zdrowia. Dowiedziały się także, dlaczego należy ograniczać jedzenie takich produktów, jak słodycze, chipsy, czy napoje gazowane. Nie zabrakło zabaw ruchowych, takich jak „Sałatka owocowa”, „Kanapki”, „Zbieramy owoce i warzywa”, „Dzieci i witaminki”. Przedszkolaki nazywały zgromadzone warzywa i owoce, rozpoznawały z zamkniętymi oczami, przeliczały je, porównywały czego jest więcej – warzyw, czy owoców.

Następnie przystąpiły do głównego zadania, czyli przygotowywania zdrowych owocowo- warzywnych przekąsek. Warto dodać, że z pomocą przybyły także niektóre mamy, z czego dzieci oczywiście bardzo się ucieszyły. Po umyciu rąk i założeniu fartuszków wszyscy  zgromadzili się wokół stolików. Przedszkolaki z ogromnym zapałem i radością przystąpiły do tworzenia koreczków warzywnych, owocowych, a także zdrowych kanapek. Każde dziecko mogło przygotować przekąskę z owoców lub warzyw, które lubi najbardziej, tak, aby można było potem ją zjeść. Po degustacji przedszkolaki częstowały personel przedszkola, a po południu także rodziców.

Te dni były niezwykle emocjonujące, ale także pracowite, a w przedszkolu było zdrowo i pysznie. Zachęcamy rodziców do kontynuowania nawyków zdrowego odżywiania w swoich domach.

Tekst: Magdalena Kwinta

Zdjęcia: Marta Janus, Katarzyna Kara, Magdalena Kwinta