Domowy teatrzyk cz.1

Polecamy » Domowy teatrzyk cz.1

Drodzy Rodzice!

Proponujemy kolejne zabawy, które pozwolą zorganizować czas naszym dzieciom.Tym razem zabawę w teatr, która jest jedną z najczęstszych form zabawy naszych milusińskich.Obserwujemy jak żywo nasze przedszkolaki reagują na przedstawieniach teatralnych, tych poza, jak również w przedszkolu oraz podczas inscenizacji różnych utworów w trakcie zajęć dydaktycznych. Widzimy także jak chętnie, spontanicznie organizują sobie zabawy odgrywając scenki rano i w godzinach popołudniowych, wykorzystując różne rekwizyty i zabawki oraz przebierając się w dostępne stroje. Śmiało polecamy tę formę spędzania czasu proponując zorganizowanie teatrzyku w domu.

Taka zabawa ma wiele zalet, przede wszystkim:

- rozwija wyobraźnię,

- uczy planowania i kreatywnego myślenia,

- pomaga w rozwijaniu umiejętności prawidłowego budowania zdań, dialogów,

- ćwiczy pamięć,

- pomaga w rozładowaniu emocji,

- wspomaga walkę z nieśmiałością,

- rozwija zdolności aktorskie.

Życząc miłej zabawy przedstawiam kilka propozycjiJ.

Źródło: „Kilka pomysłów na zabawę w teatr” Agnieszka Szczurzydło.

Jak przygotować teatrzyk w domu?

Przy przygotowaniu scenerii w warunkach domowych jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. W zabawy teatralne można bawić się na kilka sposobów:

1. Żywy teatrzyk

Odgrywanie postaci teatralnych przez dzieci. Tutaj rekwizytami mogą być wszelkie przedmioty nadające określone cechy postaciom. Jeśli młody aktor jest piratem, będzie to przepaska na oko, mała księżniczka może założyć swoją najpiękniejszą suknię, głowę przyozdobić koroną, a w dłoni trzymać różdżkę. Jest to świetna sposobność do wykazania się wcześniej umiejętnościami plastycznymi. Żadna plastikowa korona zakupiona w sklepie nie będzie miała takiej wartości jak ta samodzielnie wykonana z tektury, folii aluminiowej i ozdób. Taka forma inscenizacji jest też polem do popisu dla wyobraźni – jeśli nie mamy miecza, świetnie zastąpi go patyk czy bezpieczny nóż obiadowy.

2. Teatrzyk kukiełkowy

Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego. Warto nie wyrzucać poplamionych dziecięcych ubrań, gdyż czysta część tkaniny przyda się do zrobienia postaci i rekwizytów teatralnych. Do wykonania kukiełek możemy również wykorzystać stare skarpetki nie do pary. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Proste kukiełki można również wykonać z plastikowych sztućców, dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby. Najprostsze do wykonania dla dzieci będą postaci namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do patyczka. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki. Gotowe kukiełki dostępne są także w sklepach, choć te dobrej jakości nie należą do najtańszych. Miejmy jednak na uwadze, że jest to zabawka na długie lata – może towarzyszyć dziecku od wieku niemowlęcego do szkolnego.

Opracowała: Dorota Domagalska- Typa