Doświadczenia nie tylko dla dzieci

Polecamy »  Doświadczenia nie tylko dla dzieci

Witamy w DRUGIM dniu pełnym doświadczeń.

Dzisiaj proponujemy Państwu kolejne eksperymenty, które są proste i tanie, a jednocześnie bawią i uczą. Zaczynamy.

1.” JAK UGOTOWAĆ WODĘ W FOLIOWEJ TOREBCE?”

Potrzebne będą:

-torebka foliowa

-woda

-świeczka lub zapalniczka

Eksperymentuj:

Zapalamy świeczkę lub zapalniczkę. Nalewamy wody do foliowej torebki. Torebkę z wodą trzymamy nad płomieniem. Woda powoli ogrzewa się, ale torebka jest cała.

Uwaga! To doświadczenie wykonujemy tylko pod opieką dorosłych.

O co chodzi?

Tajemnica tkwi w wodzie, która pochłania ciepło. Jej temperatura nie wzrasta powyżej 100 stopni Celcjusza. Taką temperaturę torebka wytrzymuje bez szwanku.

2.” CZY WODA MA SKÓRĘ?”

Potrzebne będą:

-talerz

-drobne kawałki papieru lub szczypta zmielonego pieprzu

-kropelka środka do mycia naczyń

-woda

Eksperymentuj:

Wodę wylewamy do naczynia. Posypujemy ją kawałkami papieru lub pieprzem. Palec lekko zwilżamy płynem do mycia. Dotykamy palcem powierzchni wody. Drobinki na powierzchni wody rozbiegają się do brzegów naczynia.

O co chodzi?

Okruchy pieprzu lub papierki utrzymują się na powierzchni dzięki temu, że woda wykazuje tzw. napięcie powierzchniowe. To ono podtrzymuje także pająka nartnika. Dotykając wody płynem do zmywania, zmniejszamy napięcie powierzchniowe. Drobinki zostają odciągnięte ku brzegom lub toną.

Źródłem były” GigaDoświadczenia nie tylko dla dzieci” W.Niedzickiego

Poleca: Małgorzata Tracz