Eksperymenty młodego naukowca

Polecamy » Eksperymenty młodego naukowca

Proponujemy Państwu dwa proste, ale dające dużą dozę radości- ESPERYMENTY.

1. RAKIETA

Przygotuj:

-plastikową butelkę ( 1,5 l. lub większą)

-rurę i wąż od odkurzacza

-szeroką taśmę klejącą

-kartkę A4

Eksperymentuj: Końcówkę węża od odkurzacza połącz z szyjką butelki i sklej szczelnie taśmą klejącą. Drugą część węża połącz z rurą. Kartkę zwiń w rulon o średnicy pasującej do rury od odkurzacza. Tak, by łatwo było nasunąć papier na rurę. Sklej rulon i zamontuj na rurze. Masz już rakietę zainstalowaną na wyrzutni! Trzeba jeszcze tylko skręcić wolną końcówkę rulonu( stworzyć czubek rakiety). Dla pewności, uszczelnij skręt taśmą klejącą. Gotów do startu? Trzymając rurę i celując rakietą w górę, skocz na butelkę!

UWAGA! Najlepiej wykonaj to doświadczenie w dużym, pustym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Nie celuj w inne osoby i delikatne przedmioty.

O co chodzi? Wzrost ciśnienia powietrza powoduje wystrzelenie rakiety.

2.ODRZUTOWY PODUSZKOWIEC

Przygotuj:

-płytę CD

-plastelinę

-balon

-korek od butelki płynu do mycia naczyń

Eksperymentuj: Umieść korek w otworze w płycie CD. Uszczelnij połączenie plasteliną. Nadmuchaj balon i załóż na korek. Umieść poduszkowiec na płaskiej powierzchni i „otwórz” korek.

O co chodzi? Poduszkowiec porusza się dzięki ciągowi powietrza, które jest zasysane z otoczenia i wdmuchiwane pod pojazd. W ten sposób tworzy się poduszka powietrzna, unosząca konstrukcję kilka centymetrów nad ziemią. Największy poduszkowiec świata waży ponad 600 ton i może przewieźć 150 ton ładunku.

Źródłem doświadczeń był „Poradnik małego naukowca” Centrum Nauki Kopernik

Poleca: Małgorzata Tracz