Krzyżówki dla dzieci – nauka przez zabawę

Polecamy » Krzyżówki dla dzieci – nauka przez zabawę

Gry planszowe, krzyżówki dla dzieci, gry edukacyjne to idealna stymulacja pracy mózgu dla dziecka w każdym wieku. Krzyżówki dla dzieci, czy inne łamigłówki powinny być dostosowane nie tylko do wieku dziecka, ale także do jego zainteresowań i możliwości intelektualnych, nie mogą być dla dziecka zbyt skomplikowane, powinno mieć satysfakcję z samodzielnego ich rozwiązania. Krzyżówki dla dzieci podobnie jak pisanie szlaczków to idealny trening pisania, zapamiętywania poprawnej pisowni, ale nie tylko. Krzyżówki dla dzieci, karty obrazkowe, książeczki z zagadkami to nie tylko ćwiczenie pisania, to także trening wyobraźni. Krzyżówki dla dzieci mogą być elementem terapii dzieci, które mają problem z właściwym skoncentrowaniem uwagi. Tego rodzaju zadania wymagają nie tylko skupienia się na danym zadaniu, ale również prawidłowym zapisie czy zrozumieniu polecenia. Jest to także sprawdzony, efektywny sposób na wspólne spędzanie czasu rodzica i dziecka. Nie wystarczy podsunąć dziecku do rozwiązania krzyżówkę czy rebus i zostawić je samo, ponieważ gdy napotka pierwszą trudność, zniechęci się i odłoży je na bok, mówiąc, że to za trudne. Nie ulega wątpliwości, że najwłaściwszym sposobem kierowania dziecięcą zabawą jest w niej uczestniczenie. Oczywiście nie należy rozwiązywać zadania za dziecko, czy w razie trudności podawać mu właściwą odpowiedź. Rodzice powinni pełnić funkcję wspomagającą, naprowadzającą. Pomoc rodzica powinna polegać na: tłumaczeniu niezrozumiałych wyrazów, udzielaniu wskazówek, kierowaniu myśleniem dziecka, naprowadzaniu, zadawaniu dodatkowych pytań. Nie należy podawać gotowych rozwiązań. Pamiętajmy również, że wspólna zabawa wzmacnia więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem, pomaga lepiej poznać dziecko.

Źródło: parenting.pl - Krzyżówki dla dzieci – jakie wybrać, nauka przez zabawę; edukacja.edux.pl – Rola rozrywek umysłowych w rozwoju dziecka; chomikuj.pl

Miłej i efektywnej zabawy z krzyżówkami życzy: Ewa Jamróz