Nasze świąteczne przygotowania

Wydarzenia » Nasze świąteczne przygotowania

Jednym z nieodłącznych elementów wielkanocnych przygotowań w naszym przedszkolu, obok zajęć, podczas których dzieci wykonują świąteczne dekoracje na okna i stół oraz do koszyczka, jest wykonywanie palm wielkanocnych.

Tradycyjnie, w tygodniu poprzedzającym  Niedzielę Palmową, w środę 10 IV br. zaprosiliśmy do naszego przedszkola rodziców. Podczas zajęć otwartych dzieci wspólnie ze swoimi najbliższymi mogły wykonać własnoręcznie wielkanocne palemki. Warsztaty poprzedziło zapoznanie dzieci z tradycją  związaną ze święceniem palm, w tym odczytanie fragmentu Biblii dla dzieci, mówiącym o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Były też zabawy w skojarzenia związane z Wielkanocą, recytacja wierszy, śpiewanie piosenek o tematyce wiosennej, przeplatane zabawami ruchowymi, w których aktywnie brali udział również rodzice. Po tym radosnym wprowadzeniu w atmosferę świąt wielkanocnych, nastąpiła część warsztatowa, podczas której każde dziecko z pomocą dorosłych wykonywało swoją palemkę ze zgromadzonych wcześniej materiałów. Kreatywności, ale i też cierpliwości nie brakowało ani rodzicom, ani dzieciom. Wierzbowe gałązki oraz kolorowe trawki dumnie tworzyły wzniosłe konstrukcje, drobne rączki  maluchów misternie mocowały filigranowe bibułkowe i sztuczne kwiatuszki oraz ozdoby między zielenią bukszpanu. Zwieńczeniem tego artystycznego dzieła było przywiązywanie kolorowych wstążeczek przez małe paluszki dzieciaków. Sądząc po malujących się na twarzach uśmiechach, wszystkim te twórcze działania sprawiały niemałą przyjemność. W efekcie każde dziecko pod koniec zajęć dzierżyło w ręku piękną, barwną palmę.

Oprócz indywidualnych palm, z materiałów zgromadzonych i przygotowanych głównie przez rodziców, wykonywana również była palma, która miała reprezentować nasze przedszkole w konkursie na najwyższą palmę z kościele parafialnym w Koźmicach Wielkich. Wielka, piękna i kolorowa palma o długości prawie pięć i pół metra, ku wielkiemu zdziwieniu, ale też uciesze dzieci, na koniec warsztatów była gotowa, a rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do poświęcenia palm podczas mszy świętej w Niedzielę Palmową w Koźmicach Wielkich.

Wykonane palmy były nie tylko jednym z symboli tych pięknych, wiosennych Świąt, ale też powodem do dumy, bo właśnie takie, własnoręcznie wykonane są najpiękniejsze i dają najwięcej satysfakcji. I tak, to wspólne spotkanie dało okazję do kultywowana tradycji związanych z Wielkanocą i do umacniania więzów rodzinnych, a czas spędzony z dzieckiem we wspólnym działaniu – bezcennym.

W Niedzielę Palmową, po mszy świętej, największe palmy zostały nagrodzone przez księdza proboszcza Milana Michalaka pamiątkami i słodyczami.

Nasza przedszkolna palma prezentowała się okazale stojąc przy ołtarzu. Była najwyższą i jedyną tak wysoką palmą w tym świątecznym dniu. Wzięła również udział w uroczystej procesji wokół kościoła na początku mszy świętej.

Panu Michałowi Sosinowi serdecznie dziękujemy za przygotowanie solidnej konstrukcji palmy ,o tak imponującej wysokości, a  panu Aleksandrowi Czarneckiemu oraz panu Grzegorzowi Śmiechowi  równie serdecznie dziękujemy za przeniesienie naszej palmy z przedszkola do kościoła oraz niesienie jej w procesji, co było niemałym wyzwaniem, zważywszy na silny wiatr wiejący w tym dniu.

Gorąco dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie , przygotowanie i przyniesienie potrzebnych materiałów.

Tekst: Dorota Domagalska-Typa

Zdjęcia:  Ewa Jamróz,  Agata Śmiech i Pawełek Czarnecki – mały zdolny fotograf,    absolwent naszego przedszkola.