Niezapomniany turnus w Uzdrowisku Kopalni Soli „Wieliczka”

Wydarzenia » Niezapomniany turnus w Uzdrowisku Kopalni Soli „Wieliczka”

Najstarsza grupa przedszkolna (Smerfy) w miesiącu marcu uczestniczyła w trzytygodniowym turnusie leczniczym w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”. Dzieci codziennie dzielnie wyruszały do Uzdrowiska, gdzie po zjechaniu windą na III poziom, 135 metrów pod ziemią, pokonywały kilometrową trasę do wyrobisk leczniczych. Wszystko odbywało się zgodnie z reżimem sanitarnym, dzieci zaopatrzone były w maseczki, codziennie miały mierzoną temperaturę, zjazd windą odbywał się po wcześniejszym jej zdezynfekowaniu. Podczas całego pobytu dzieci w Uzdrowisku przestrzegane były obowiązujące zasady sanitarne. W przepięknej i bajkowej komorze Feliksa Boczkowskiego oraz komorze Smok dzieci uczestniczyły w zabiegach, na które składały się - gimnastyka oddechowa oraz ogólnorozwojowa, 2 razy po 30 minut codziennie. Panie w nagrodę organizowały również atrakcyjne gry i zabawy zespołowe, gdyż Smerfy podczas prowadzonych ćwiczeń były zdyscyplinowane, mocno zaangażowane, wykazały się również dużą sprawnością fizyczną i wytrzymałością. Gimnastyka prowadzona była przez wysoko wykwalifikowanych fizjoterapeutów, podczas ćwiczeń dzieci korzystały z dobroczynnych właściwości powietrza, gdyż pod ziemią w wielickiej kopalni panuje swoisty mikroklimat z dużą zawartością wielu minerałów. W komorze Stajnia Gór Wschodnich, w której jeszcze w XX wieku trzymane były konie, pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami, realizowana była podstawa programowa. W codziennych zajęciach dzieci rozwijały swoje umiejętności oraz wzbogacały wiedzę o otaczającej rzeczywistości społeczno – przyrodniczej. Podczas realizacji tematyki kompleksowej „Wiosenne przebudzenie” skonstruowały kukłę Marzanny, by w niecodzienny sposób, 135 metrów pod ziemią powitać wiosnę. Dzielnie pracowały podczas całego pobytu w Uzdrowisku, czym zasłużyły sobie na pochwały personelu. Bardzo dziękujemy personelowi Uzdrowiska za otoczenie naszych dzieci wspaniałą opieką, stworzenie nam warunków, w których mogły być również prowadzone codzienne zajęcia dydaktyczno – wychowawcze. Pani Dyrektor, Ewa Kaczor składa szczególne podziękowania Pani Edycie Uzar, która była koordynatorem całego turnusu rehabilitacyjnego w Uzdrowisku.

Tekst i zdjęcia: Ewa Jamróz