Przedszkolaki dla Niepodległej

Wydarzenia » Przedszkolaki dla Niepodległej

8 listopada br. w naszym przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.Przedszkolaki co najmniej od tygodnia przygotowywały się do tego święta realizując temat kompleksowy poświęcony naszej Ojczyźnie, w tym polskim symbolom narodowym. Uczyły się piosenek i pieśni patriotycznych, wierszy o tematyce patriotycznej, wykonywały biało-czerwone kotyliony i chorągiewki oraz prace, które dekorowały sale i korytarze przedszkola. O godzinie 10:45 wszystkie dzieci ubrane w galowe stroje zebrały się na odświętnie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia. Pani dyrektor Ewa Kaczor rozpoczęła świętowanie witając wszystkich zgromadzonych, a następnie w krótkim wprowadzeniu wyjaśniającym przyczynę i cel spotkania, dzieci dowiedziały się, że 11 listopada 1918 r., czyli ponad 100 lat temu, Polska ponownie po 123 latach zaborów, powróciła na mapę Europy jako niepodległe państwo. Prezentacja podobizny Józefa Piłsudskiego i krótka historia o nim przybliżyła przedszkolakom postać przywódcy, któremu Polacy zawdzięczają w dużej mierze wolną Ojczyznę.Po tym,przy podniesionej fladze Polski w asyście reprezentantów każdej z grup, radośnie rozbrzmiały śpiewane przez wszystkich pieśni patriotyczne „Przybyli Ułani”, „Piechota” oraz „My, Pierwsza Brygada” przeplatane wierszami: „11 listopada”, „Ojczyzna” i „Ojczyzna wolna” w wykonaniu „Krasnalków” i „Tygrysków”. Następnie o symbolicznej godzinie 11:11 łącząc się z dziećmi i młodzieżą we wszystkich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w Polsce oraz polskich szkołach za granicą, wszystkie przedszkolaki, nauczyciele i pracownicy przedszkola odśpiewali dumnie i z radością w sercach cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach akcji „Szkoła do hymnu” zainicjowanej przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży.Akcja ta, to kontynuacja ubiegłorocznej „Rekord dla Niepodległej”, a cytując Ministra Edukacji: „Wspólne śpiewanie to znak  radości z wolnej Ojczyzny, za którą tęsknili nasi przodkowie”.

Po wspólnym, gromkim odśpiewaniu hymnu polskiego wszystkie dzieci z radosnym machaniem własnoręcznie wykonanymi biało-czerwonymi chorągiewkami z dumą wyrecytowały wiersz Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste”. Podniosły i radosny nastrój udzielił się wszystkim. Pani dyrektor serdecznie podziękowała wszystkim zgromadzonym za wspólne przeżywanie Narodowego Święta Niepodległości.

Cieszymy się, że mogliśmy celebrować to radosne święto, jednocześnie rozbudzać w małych sercach miłość do naszej Ojczyzny i kształtować szacunek wobec jej historii i polskich symboli narodowych. Jesteśmy dumni z naszych małych patriotów.

Tekst: Dorota Domagalska-Typa

Zdjęcia: Małgorzata Tracz