Dzisiaj: 5Wszystkich: 190533

SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Wydarzenia » SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Książka towarzyszy naszym przedszkolakom w każdym dniu pobytu w przedszkolu – podczas zajęć, gdy wybrane utwory, pozycje nawiązują do realizowanego tematu, podczas poobiedniego odpoczynku, gdy Panie czytają dzieciom wybrane często przez nie opowiadania, ulubione bajki i baśnie lub często podczas swobodnej zabawy, gdy dzieci spontanicznie sięgają po książeczki, z naszych przedszkolnych biblioteczek, które znajdują się w każdej sali. Jak co roku przybliżałyśmy naszym milusińskim temat książki realizując tematy kompleksowe np.: „W krainie bajek i baśni”, „Książka moim przyjacielem” itp. Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka, z czego się składa i jakie są rodzaje książek.

Od marca aż do lipca tego roku, gdy tylko obostrzenia związane z pandemią na to pozwalały, zapraszaliśmy do naszego przedszkola zaprzyjaźnioną z nami i bardzo lubiana przez dzieci Panią Dorotkę Grochal- bibliotekarkę z Biblioteki w Koźmicach Wielkich, sąsiadującej z naszym przedszkolem. Pani Dorotka w ciekawy i radosny sposób wprowadziła dzieci w fascynujący świat książki. Wytłumaczyła czym się różni biblioteka od księgarni i co zrobić, by móc wypożyczyć książki w bibliotece. Przedszkolaki z uwagą słuchały czytanych przez Panią Dorotkę bajek i opowiadań. Rozpoznawały bohaterów swoich ulubionych bajek, rozwiązując różne zagadki i quizy przygotowane przez Nią. Z zaciekawieniem oglądały książeczki dla dzieci przyniesione z biblioteki.

23 kwietnia obchodziliśmy też „Światowy Dzień Książki”, a na przełomie maja i czerwca tego roku „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w której nasze przedszkole rok rocznie bierze udział od wielu lat. W czasie dyżurów wakacyjnych do czytania książek podczas relaksu poobiedniego, Krasnalki zaprosiły naszą intendentkę – Panią Kingę Sobelgę, która z radością przeczytała wybrane przez dzieci bajeczki.

Zachęcamy wszystkich Rodziców do czytania książek swoim dzieciom. Czytanie książek daje wiele korzyści- poszerza słownictwo i wiedzę dzieci, poprawia ich koncentrację, usprawnia proces myślenia, rozwija wyobraźnię, wpływa na empatię i kształtuje charakter oraz relaksuje. Pozytywnych czynników podczas obcowania z książką jest wiele i można wymienić jeszcze ich długą listę, a według naukowców ludzie, którzy czytają książki żyją dłużej. Dlatego warto zaprosić książkę na wakacyjny czas, a Pani Dorotka Grochal zaprasza do biblioteki w Koźmicach Wielkich, gdzie wita z uśmiechem każdego kto zechce wypożyczyć jakąś pozycję z bogatego księgozbioru.

Wszystkim Rodzicom i Dzieciom życzymy miłej, wakacyjnej lektury.

Tekst: Dorota Domagalska-Typa

Zdjęcia: Ewa Jamróz, Dorota Domagalska-Typa, Magdalena Kwinta