Spotkanie z górnikiem

Wydarzenia » Spotkanie z górnikiem

W dniu 27 listopada 2019r. po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole niezwykle zacny gość, wystrojony w nienaganny galowy mundur. Gościem tym był oczywiście bardzo sympatyczny górnik z Kopalni Soli „Wieliczka”. Na wstępie omówił szczegółowo elementy swojego stroju oraz ich dawne przeznaczenie. Przy pomocy barwnych ilustracji- pokazał dzieciom również, jak wygląda współczesny roboczy strój górniczy. Nie zabrakło także opowiadania o historii Świętej Barbary- patronki górników, gdzie dwadzieścia dziewięć guzików we wspomnianym stroju nawiązywało właśnie do jej żywota. Jakież miałoby znaczenie nasze spotkanie, gdyby nie przypomnienie legendy o pierścieniu Świętej Kingi, a tym samym czasów powstania wielickiej Kopalni Soli. A ponieważ w grupie Krasnalków mamy małą księżniczkę, która jest imienniczką legendarnej Świętej…przyniesiony przez Pana górnika pierścionek- szybko znalazł nową właścicielkę. Nasi „mali górnicy” mieli sposobność poczuć trud pracy pod ziemią poprzez zainicjowaną przez gościa opowieść ruchową, która stała się jednocześnie źródłem ich radości i okazji do aktywności ruchowej. Na zakończenie wręczyliśmy naszemu gościowi własnoręcznie wykonany album, którego autorami byli: Alusia Sarga, Julka Kucharska, Weroniczka Pirowska i Jaś Bryl. Cieszy nas, że dzieci mogły utrwalić swoje widomości na temat specyfiki pracy górników na przestrzeni minionych lat, a także poszerzyć swoje widomości na temat historii kopalni. Myślimy, że spotkanie to niewątpliwie na długo pozostanie w ich pamięci oraz będzie wstępem do dalszego poznawania środowiska lokalnego oraz dziedzictwa kulturowego regionu.

Tekst: Małgorzata Tracz

Zdjęcia: Ewa Jamróz